Analog Devices Inc. LT1585CT-3.38#PBF
LT1585CT-3.38#PBF
Part No.:
LT1585CT-3.38#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaLT1585CT-3.38#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.38V 4.6A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.38V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.4V @ 4A
Current-Output:
4.6A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C