Analog Devices Inc. LT1587CT-3.6#PBF
LT1587CT-3.6#PBF
Part No.:
LT1587CT-3.6#PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaLT1587CT-3.6#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 3A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.6V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.3V @ 3A
Current-Output:
3A
PSRR:
72dB (120Hz)
OperatingTemperature:
0°C ~ 125°C