Analog Devices Inc. LT1762EMS8-2.5#PBF
LT1762EMS8-2.5#PBF
Part No.:
LT1762EMS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLT1762EMS8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.4V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
65dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C