Analog Devices Inc. LT1763CDE-1.5#PBF
LT1763CDE-1.5#PBF
Part No.:
LT1763CDE-1.5#PBF
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT1763CDE-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12DFN
  • Related Categories
Package/Case:
12-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.45V @ 500mA
Current-Output:
500mA
PSRR:
65dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C