Analog Devices Inc. LT1763MPDE-1.5#TRPBF
LT1763MPDE-1.5#TRPBF
Part No.:
LT1763MPDE-1.5#TRPBF
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT1763MPDE-1.5#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12DFN
  • Related Categories
Package/Case:
12-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.45V @ 500mA
Current-Output:
500mA
PSRR:
65dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C