Analog Devices Inc. LT1764AEQ-2.5#TRPBF
LT1764AEQ-2.5#TRPBF
Part No.:
LT1764AEQ-2.5#TRPBF
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLT1764AEQ-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A 5DDPAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.66V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
1.5 mA
Current-Supply(Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)