Analog Devices Inc. LT1962EMS8-1.5#TRM
LT1962EMS8-1.5#TRM
Part No.:
LT1962EMS8-1.5#TRM
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
LT1962EMS8-1.5#TRM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.43V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
75 µA
Current-Supply(Max):
12 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)