Analog Devices Inc. LT1963AEFE-3.3#TRPBF
LT1963AEFE-3.3#TRPBF
Part No.:
LT1963AEFE-3.3#TRPBF
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT1963AEFE-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 16TSSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.55V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
1.5 mA
Current-Supply(Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C