Analog Devices Inc. LT1963AEST-1.5#PBF
LT1963AEST-1.5#PBF
Part No.:
LT1963AEST-1.5#PBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYuaLT1963AEST-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SOT223-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.55V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
1.5 mA
Current-Supply(Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C