Analog Devices Inc. LT1965EMS8E-2.5
LT1965EMS8E-2.5
Part No.:
LT1965EMS8E-2.5
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LT1965EMS8E-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.49V @ 1.1A
Current-Output:
1.1A
Current-Quiescent(Iq):
1.1 mA
Current-Supply(Max):
40 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)