Analog Devices Inc. LT1965IQ-2.5#PBF
LT1965IQ-2.5#PBF
Part No.:
LT1965IQ-2.5#PBF
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaLT1965IQ-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 5DDPAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
20V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.49V @ 1.1A
Current-Output:
1.1A
Current-Quiescent(Iq):
1.1 mA
Current-Supply(Max):
40 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C