Analog Devices Inc. LT3015MPMSE-15#PBF
LT3015MPMSE-15#PBF
Part No.:
LT3015MPMSE-15#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3015MPMSE-15#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR -15V 1.5A 12MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Negative
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
-30V
Voltage-Output(Min/Fixed):
-15V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.5V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
2.4 mA
Current-Supply(Max):
70 mA
PSRR:
50dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C