Analog Devices Inc. LT3021EDH-1.2#TRPBF
LT3021EDH-1.2#TRPBF
Part No.:
LT3021EDH-1.2#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3021EDH-1.2#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 16DFN
  • Related Categories
Package/Case:
16-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.285V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
250 µA
Current-Supply(Max):
10 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C