Analog Devices Inc. LT3022EMSE-1.2#TRPBF
LT3022EMSE-1.2#TRPBF
Part No.:
LT3022EMSE-1.2#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3022EMSE-1.2#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 16MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.2V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.285V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
3.5 mA
Current-Supply(Max):
36 mA
PSRR:
66dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C