Analog Devices Inc. LT3050EMSE-3.3#PBF
LT3050EMSE-3.3#PBF
Part No.:
LT3050EMSE-3.3#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3050EMSE-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 12MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.55V @ 100mA
Current-Output:
100mA
Current-Quiescent(Iq):
90 µA
Current-Supply(Max):
5.2 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
ControlFeatures:
Current Limit, Enable, Soft Start
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C