Analog Devices Inc. LT3055MPMSE-3.3#TRPBF
LT3055MPMSE-3.3#TRPBF
Part No.:
LT3055MPMSE-3.3#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3055MPMSE-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.59V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
130 µA
Current-Supply(Max):
25 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
ControlFeatures:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C