Analog Devices Inc. LT3060MPTS8-3.3#TRPBF
LT3060MPTS8-3.3#TRPBF
Part No.:
LT3060MPTS8-3.3#TRPBF
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet:
ShinYuaLT3060MPTS8-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-8
  • Related Categories
Package/Case:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.51V @ 100mA
Current-Output:
100mA
Current-Quiescent(Iq):
80 µA
Current-Supply(Max):
4 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable, Soft Start
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C