Analog Devices Inc. LT3065MPMSE-1.5#TRPBF
LT3065MPMSE-1.5#TRPBF
Part No.:
LT3065MPMSE-1.5#TRPBF
Package:
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3065MPMSE-1.5#TRPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.51V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
110 µA
Current-Supply(Max):
25 mA
PSRR:
78dB (120Hz)
ControlFeatures:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C