Analog Devices Inc. LT3695EMSE-3.3#PBF
LT3695EMSE-3.3#PBF
Part No.:
LT3695EMSE-3.3#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT3695EMSE-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 16MSOP
Packaging:
Tube
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3.6V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1A
Frequency-Switching:
250kHz ~ 2.2MHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)