Analog Devices Inc. LT3970HMS-3.3#PBF
LT3970HMS-3.3#PBF
Part No.:
LT3970HMS-3.3#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLT3970HMS-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 535MA 10MSOP
Packaging:
Tube
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.2V
Voltage-Input(Max):
40V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
350mA
Frequency-Switching:
200kHz ~ 2.25MHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)