Analog Devices Inc. LT8610ABEMSE-3.3#TRPBF
LT8610ABEMSE-3.3#TRPBF
Part No.:
LT8610ABEMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLT8610ABEMSE-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3.4V
Voltage-Input(Max):
42V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
3.5A
Frequency-Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)