Analog Devices Inc. LTC1265CS-3.3#TRPBF
LTC1265CS-3.3#TRPBF
Part No.:
LTC1265CS-3.3#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLTC1265CS-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 14SOIC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Active
Function:
Step-Down, Step-Up/Step-Down
OutputConfiguration:
Positive or Negative
Topology:
Buck, Buck-Boost, SEPIC
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
13V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1.2A (Switch)
Frequency-Switching:
Up to 700kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)