Analog Devices Inc. LTC1475CS8-3.3#TRPBF
LTC1475CS8-3.3#TRPBF
Part No.:
LTC1475CS8-3.3#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLTC1475CS8-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 8SOIC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Active
Function:
Step-Down, Step-Up/Step-Down
OutputConfiguration:
Positive or Negative
Topology:
Buck, Buck-Boost, SEPIC
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
3V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
750mA (Switch)
Frequency-Switching:
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)