Analog Devices Inc. LTC1504ACS8-3.3#PBF
LTC1504ACS8-3.3#PBF
Part No.:
LTC1504ACS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaLTC1504ACS8-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4V
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
500mA
Frequency-Switching:
200kHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)