Analog Devices Inc. LTC3311JV-0.875#TRPBF
LTC3311JV-0.875#TRPBF
Part No.:
LTC3311JV-0.875#TRPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
18-TFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLTC3311JV-0.875#TRPBF.pdf
Description:
12.5A, 5.5V SYNCHR SS1 BUCK REGU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q100
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.25V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
0.875V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
12.5A
Frequency-Switching:
500kHz ~ 5MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)