Analog Devices Inc. LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
Part No.:
LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
ShinYuaLTC3525DESC6-3.3#TRMPBF.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 140MA SC70-6
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.5V
Voltage-Input(Max):
4.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
140mA
Frequency-Switching:
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)