Analog Devices Inc. LTC3624EMSE-23.3#PBF
LTC3624EMSE-23.3#PBF
Part No.:
LTC3624EMSE-23.3#PBF
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLTC3624EMSE-23.3#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 2A 12MSOP
Packaging:
Tube
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.7V
Voltage-Input(Max):
17V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
2A
Frequency-Switching:
2.25MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)