Analog Devices Inc. LTC3807EUDC#PBF
LTC3807EUDC#PBF
Part No.:
LTC3807EUDC#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaLTC3807EUDC#PBF.pdf
Description:
IC REG CTRLR BUCK 20QFN
  • Related Categories
Package/Case:
20-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputType:
Transistor Driver
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
NumberofOutputs:
1
OutputPhases:
1
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
4V ~ 38V
Frequency-Switching:
50kHz ~ 900kHz
DutyCycle(Max):
99%
SynchronousRectifier:
Yes
ClockSync:
No
SerialInterfaces:
ControlFeatures:
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)