Vishay Dale LVR05R0400FS73
LVR05R0400FS73
Part No.:
LVR05R0400FS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaLVR05R0400FS73.pdf
Description:
RES 0.04 OHM 1% 5W AXIAL WW
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
LVR
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
40 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.330 Dia x 0.925 L (8.38mm x 23.50mm)