EXXELIA M39006/22-0057
M39006/22-0057
Part No.:
M39006/22-0057
Manufacturer:
EXXELIA
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaM39006/22-0057.pdf
Description:
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
ProductStatus:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.406 Dia x 0.766 L (10.31mm x 19.46mm)