Littelfuse Inc. MAC16HCDG
MAC16HCDG
Part No.:
MAC16HCDG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaMAC16HCDG.pdf
Description:
TRIAC 400V 16A TO220AB
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
16 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
150A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)