Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205144473E3
MAL205144473E3
Part No.:
MAL205144473E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205144473E3.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 10V RADIAL
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
29mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.8 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)