Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205158472E3
MAL205158472E3
Part No.:
MAL205158472E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205158472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
051 PEC-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaMAL205158472E3.pdf
1. How to order MAL205158472E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL205158472E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL205158472E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL205157472E3 MAL205158222E3 MAL205158472E3 MAL205158103E3 MAL205157223E3
Part Number MAL205157472E3 MAL205158222E3 MAL205158472E3 MAL205158103E3 MAL205157223E3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 051 PEC-PW 051 PEC-PW 051 PEC-PW 051 PEC-PW 051 PEC-PW
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF 4700 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 63 V 63 V 63 V 63 V 63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 49mOhm @ 100Hz 49mOhm @ 100Hz 49mOhm @ 100Hz 49mOhm @ 100Hz 49mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 4.1 A @ 100 Hz 4.1 A @ 100 Hz 4.1 A @ 100 Hz 4.1 A @ 100 Hz 4.1 A @ 100 Hz
Impedance 38 mOhms 38 mOhms 38 mOhms 38 mOhms 38 mOhms
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max) 1.772 (45.00mm) 1.772 (45.00mm) 1.772 (45.00mm) 1.772 (45.00mm) 1.772 (45.00mm)