Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205154473E3
MAL205154473E3
Part No.:
MAL205154473E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205154473E3.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
051 PEC-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
23mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
6.8 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
20 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)