Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205155333E3
MAL205155333E3
Part No.:
MAL205155333E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205155333E3.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
23mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)