Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205159102E3
MAL205159102E3
Part No.:
MAL205159102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205159102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.34 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)