Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205159152E3
MAL205159152E3
Part No.:
MAL205159152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205159152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V RADIAL
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
95mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.95 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
67 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)