Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205253101E3
MAL205253101E3
Part No.:
MAL205253101E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205253101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 250V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
052 PED-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.8Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
600 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.3 Ohms
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaMAL205253101E3.pdf
1. How to order MAL205253101E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL205253101E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL205253101E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL205258479E3 MAL205253101E3 MAL205256479E3 MAL205258689E3 MAL205253151E3
Part Number MAL205258479E3 MAL205253101E3 MAL205256479E3 MAL205258689E3 MAL205253151E3
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Series 052 PED-PW 052 PED-PW 052 PED-PW 052 PED-PW 052 PED-PW
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance -10%, +30% -10%, +30% -10%, +30% -10%, +30% -10%, +30%
Voltage-Rated 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 1.8Ohm @ 100Hz 1.8Ohm @ 100Hz 1.8Ohm @ 100Hz 1.8Ohm @ 100Hz 1.8Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp 15000 Hrs @ 85°C 15000 Hrs @ 85°C 15000 Hrs @ 85°C 15000 Hrs @ 85°C 15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 600 mA @ 100 Hz 600 mA @ 100 Hz 600 mA @ 100 Hz 600 mA @ 100 Hz 600 mA @ 100 Hz
Impedance 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms
LeadSpacing 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm)
Size/Dimension 0.984 Dia (25.00mm) 0.984 Dia (25.00mm) 0.984 Dia (25.00mm) 0.984 Dia (25.00mm) 0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max) 1.378 (35.00mm) 1.378 (35.00mm) 1.378 (35.00mm) 1.378 (35.00mm) 1.378 (35.00mm)