Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205253471E3
MAL205253471E3
Part No.:
MAL205253471E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205253471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 250V RADIAL
Series:
052 PED-PW
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
360mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.8 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
290 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)