Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205256101E3
MAL205256101E3
Part No.:
MAL205256101E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205256101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
052 PED-PW
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.275Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
840 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1 Ohms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)