Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205621472E3
MAL205621472E3
Part No.:
MAL205621472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205621472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Series:
056 PSM-SI
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
65mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
2.89 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
52 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)