Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205629152E3
MAL205629152E3
Part No.:
MAL205629152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205629152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.75 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)