Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205651103E3
MAL205651103E3
Part No.:
MAL205651103E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205651103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
056 PSM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
4.05 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
42 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)