Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205657682E3
MAL205657682E3
Part No.:
MAL205657682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205657682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.16 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)