Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205679222E3
MAL205679222E3
Part No.:
MAL205679222E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205679222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
056 PSM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
2.27 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)