Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212525182E3
MAL212525182E3
Part No.:
MAL212525182E3
Datasheet:
MAL212525182E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V AXIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
133mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
510 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
663 mA @ 10 kHz
Impedance:
270 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia x 1.181 L (10.00mm x 30.00mm)