Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212534152E3
MAL212534152E3
Part No.:
MAL212534152E3
Datasheet:
MAL212534152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V AXIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
195mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
410 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
492 mA @ 10 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia x 0.984 L (10.00mm x 25.00mm)