Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212544123E3
MAL212544123E3
Part No.:
MAL212544123E3
Datasheet:
MAL212544123E3.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 10V AXIAL
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.73 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.076 A @ 10 kHz
Impedance:
74 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.496 L (21.00mm x 38.00mm)