Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212545103E3
MAL212545103E3
Part No.:
MAL212545103E3
Datasheet:
MAL212545103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
48mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.67 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.171 A @ 10 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)