Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212545332E3
MAL212545332E3
Part No.:
MAL212545332E3
Datasheet:
MAL212545332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V AXIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
88mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.01 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.313 A @ 10 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.591 Dia x 1.181 L (15.00mm x 30.00mm)